Jeszcze nie tak dawno temu jakakolwiek korekta wyglądu ograniczała się jedynie do dwóch wyjść – można było zrobić to tymczasowo, np. za pomocą makijażu lub udać się do specjalisty od operacji plastycznych i “pójść pod nóż”. Dziś istnieją również alternatywne sposoby zmiany wyglądu, jednym z nich jest kwas hialuronowy. Jest to zabieg przeznaczony dla osób niezadowolonych z naturalnego wyglądu i kształtu ust, ale nie tylko. Oprócz zastosowania jako wypełniacz do powiększania ust, kwas hialuronowy używany jest także do zwiększenia intensywności koloru czerwieni wargowej czy w walce ze starzeniem się skóry.

Kwas hialuronowy – co to?

Jest to organiczny związek chemiczny występujący nie tylko w ludzkim ciele, ale i we wszystkich organizmach żywych. Znajduje się m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, mazi stawowej, chrząstkach czy ciałku szklistym oka. W skórze występuje pod postacią hialuronianu sodu, który wiąże wodę w skórze właściwej. To właśnie dzięki niemu jest ona napięta, elastyczna, sprężysta i dobrze nawodniona. Niestety z biegiem czasu jego ilość maleje, a w rezultacie skóra staje się wiotka i sucha. W efekcie starzenia się skóry powstają zmarszczki, czerwień wargowa traci na intensywności, a usta tracą swój dawny, pełny wygląd i stają się coraz mniejsze i węższe.

Kwas hialuronowy a medycyna estetyczna, dermatologia i kosmetyka

Dużą popularność zdobył w medycynie estetycznej jako środek w walce ze starzeniem się skóry, ale nie tylko. Występuje bowiem w postaci usieciowionej, częściowo usieciowionej oraz nieusieciowionej. Każdy typ wyróżnia się inną gęstością oraz zdolnością wiązania wody. Zależnie od zamierzonego efektu użyjemy innego środka. Przykładowo, kwas hialuronowy nieusieciowiony stosowany jest zewnętrznie, np. w formie kremów, których zadaniem jest nawilżanie, a zatem używany jest w walce z problemem jakim jest starzenie się skóry. Natomiast usieciowiony kwas hialuronowy wykorzystuje się jako wypełniacz, np. do zabiegu, jakim jest powiększanie ust. Dużo osób zastanawia się, czy jest to środek bezpieczny dla zdrowia? To związek naturalnie występujący w naszym ciele, który jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez organizm. Bardzo rzadko wywołuje podrażnienia czy reakcje alergiczne, niemniej jednak nie jest to wykluczone.

Czerwień wargowa – modelowanie czerwieni wargowej kwasem hialuronowym

Naturalnym skutkiem starzenia się skóry jest nie tylko zmiana kształtu ust, które stają się małe i wąskie, ale i zanik czerwieni wargowej. Czerwień wargowa to nic innego jak zewnętrzna warstwa ust. Jest ona bardzo cienka i podatna na upływ czasu. Między 30. a 35. rokiem życia pojawiają się pierwsze oznaki zanikania kwasu hialuronowego w organizmie i starzenia się skóry. To również w tym czasie najczęściej dochodzi do utraty kolorytu czerwieni wargowej.

Nawilżanie i powiększanie ust bez skalpela

Kiedyś małe i wąskie usta korygowano wyłącznie za pomocą konturówki i szminki. Niemniej jednak nie tylko jest to rozwiązanie tymczasowe, ale i nie zawsze estetyczne. Powiększone za pomocą makijażu wargi mogą wyglądać komicznie, a nawet najdroższe i najlepsze produkty do ust znikają np. podczas jedzenia i picia. Ponadto, zastosowanie nowoczesnych metod umożliwia uniknięcie efektu dzióbka “kaczki”. W efekcie uzyskujemy pełne usta o intensywnym kolorze, które nie wyglądają sztucznie. Kwas hialuronowy wprowadzony w obrębie czerwieni wargowej ma za zadanie powiększyć usta, natomiast stosowany na granicy czerwieni wargowej oraz skóry pomaga podkreślić i skorygować kontur. Co więcej, oprócz uwydatnienia kształtu, kwas hialuronowy również nawilża oraz zwiększa intensywność czerwieni wargowej.

Dla kogo – wskazania

Zabieg powiększania ust stosowany jest przez osoby, którym nie odpowiada aktualny wygląd. Niegdyś piękne i pełne usta w procesie starzenia się skóry tracą swoją sprężystość i jędrność. Jest to szczególnie widoczne w wypadku palaczy, niemniej jednak wąskie i małe usta to częste kompleksy wielu osób w różnych grupach wiekowych. Asymetryczne usta to również częsta przyczyna korekty konturu kwasem hialuronowym. Ponadto środek ten używany jest przez osoby, którym zależy na nawilżeniu czy przywróceniu intensywnego odcienia czerwieni wargowej. Jest to także zabieg przeprowadzany na osobach, którym nie odpowiadają skutki starzenia się skóry i oczekują efektu odmłodzenia. Zabiegi z kwasem hialuronowym (powiększanie ust, wypełnianie zmarszczek) mogą być potraktowane również jako profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry. Natomiast, w wypadku cery dojrzałej, odpowiednio zaaplikowany pozwala zmniejszyć widoczność bruzd.

Przeciwwskazania

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie powinny być przeprowadzane na kobietach ciężarnych oraz karmiących piersią. Odradza się również przeprowadzania zabiegów na osobach cierpiących na choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. Inne przeciwwskazania obejmują m.in. infekcje oraz stany zapalne skóry, oraz choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Aktywna opryszczka, trądzik oraz nadwrażliwość na zastosowany środek to również przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust. Do przeciwwskazań należy także niewyrównana cukrzyca.

Jak przygotować się do zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

Jest to zabieg małoinwazyjny, bezpieczny i praktycznie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Niemniej jednak, zaleca się, aby przed wizytą nie zażywać aspiryny oraz leków wpływających na krzepliwość krwi. Z kolei osoby z tendencją do opryszczki powinny na kilka dni przed zaplanowanym zabiegiem powiększenia ust przyjmować profilaktycznie leki na opryszczkę. Ponadto, warto także na jakiś czas zrezygnować z wizyty w saunie i solarium. Na dzień przed zaplanowanym zabiegiem nie powinno się również spożywać alkoholu oraz palić papierosów.

Przebieg zabiegu

Zależnie od konkretnego zabiegu, trwa on od kilkudziesięciu do kilkuset minut. Przykładowo, powiększanie ust trwa od 30 do 90 minut. Wargi zostają znieczulone specjalną maścią lub inną formą znieczulenia. Nie jest to zabieg inwazyjny – z reguły nie powoduje uczucia dyskomfortu. Osoby o mniejszej tolerancji na ból mogą jedynie odczuwać lekkie nakłucia oraz wrażenie ucisku w miejscach wprowadzenia kwasu hialuronowego.

Po zabiegu

Po wypełnianiu zmarszczek lub bruzd może pojawić się zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk. Z reguły znikają one już po 2-3 dniach. W wypadku powiększania czy przywracania czerwieni wargowej specjaliści doradzają, by zrezygnować z picia gorących napojów oraz malowania (np. szminką). Dobę po wizycie w gabinecie powinno unikać się spożywania alkoholu i palenia papierosów. Z kolei zaleca się schładzanie podrażnionej okolicy oraz wykonywanie delikatnego masażu.

Kwas hialuronowy – efekty

W wypadku zastosowania kwasu hialuronowego rezultaty widoczne są niemalże natychmiastowo. Niemniej jednak należy pamiętać, że zaraz po zabiegu, może wystąpić opuchlizna, a efekt finalny uzyskamy po tygodniu lub dwóch. Powiększenie małych i wąskich warg, przywrócenie czerwieni wargowej, zmiana proporcji i wymodelowanie asymetrycznych ust oraz odbudowanie konturu to kilka z możliwych efektów zabiegu. Natomiast preparat stosowany w walce ze starzeniem się skóry pomaga w wygładzeniu zmarszczek.