Blizny potrądzikowe, zmiany i przebarwienia, zmarszczki, nadmierny łojotok – to są problemy, z którymi zwykłe kosmetyki złuszczające nierzadko sobie nie radzą. Czy jest jakiś sposób, by zminimalizować ich widoczność i poprawić wygląd cery? Pomocna może się okazać mikrodermabrazja, czyli mikropeeling skóry, której zadaniem jest złuszczenie i usunięcie martwego naskórka, oczyszczenie i przywrócenie napięcia cerze.

Mikrodermabrazja = kontrolowane złuszczane i usuwanie naskórka

Mikrodermabrazja, zwana też mikropeelingiem, została wynaleziona w latach 80. XX wieku. Początkowo zabieg przeprowadzali wyłącznie dermatolodzy, dziś można się mu poddać również w gabinetach kosmetycznych. Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu, ścieraniu i usuwaniu obumarłego naskórka przy pomocy strumienia mikrokryształków glinu lub korundu, głowic diamentowych, a także tlenu i soli fizjologicznej (oxydermabrazja) i odsłonieniu nowych, pozbawionych zmarszczek, prosaków, blizn, przebarwień i innych zmian skórnych warstw naskórka. Po peelingu skóra powinna być wyraźnie oczyszczona i lepiej napięta, a nadmierne wydzielania łoju zatrzymane.

Zmiany na skórze, zmarszczki, utrata napięcia skóry, nadmierny łojotok – na który z peelingów się zdecydować?

Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji, każda z nich powinna być stosowana w innym przypadku. Najdelikatniejszy jest mikropeeling tlenowy. W trakcie oxydermabrazji głowica emituje mieszankę tlenu i soli fizjologicznej, których zadaniem jest ścierać, złuszczać i usuwać martwy naskórek, a także pozbywać się zalegających w porach zanieczyszczeń. Ten rodzaj peelingu jest zatem stosowny głównie przy cerze trądzikowej, mającej tendencję do nadmiernego łojotoku i powstawania zmian zapalnych. Drugą z metod jest mikrodermabrazja diamentowa – jak sama nazwa wskazuje tu do złuszczania wykorzystuje się pierścienie z cząsteczkami diamentu. Jest to zabieg łagodny, dedykowany cerom wrażliwym i skłonnym do podrażnień, a także osobom skarżącym się na utratę napięcia skóry. Peeling korundowy emitujący pod ciśnieniem kryształki glinu lub korundu charakteryzuje bardziej intensywne usuwanie i złuszczanie naskórka. Zazwyczaj wykorzystuje się go do usuwania zmarszczek, blizn potrądzikowych i innych zmian skórnych, mikrodermabrazja tego typu może również pomoc w problemach z nadmiernym łojotokiem.

Zmarszczki, zmiany na skórze, nadmierny łojotok? Mechaniczne oczyszczanie może pomóc!

Z jakimi problemami zgłaszają się pacjenci, którzy chcą poddać się mikrodermabrazji? Wskazaniami do przeprowadzenia peelingu mechanicznego są różnego rodzaju zmiany skórne, w tym blizny potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne, prosaki, zaskórniki, wągry, a także nadmierny łojotok skóry. Zabieg nierzadko okazuje się pomocny w walce z płytkimi zmarszczkami i utratą napięcia cery, cellulitem czy rozstępami. Złuszczaniu naskórka i oczyszczaniu cery mogą się poddać osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Peeling przeprowadza się na różnych częściach ciała, w tym twarzy, szyi, dekolcie, ramionach, plecach, dłoniach, a nawet pośladkach.

Efekty mikrodermabrazji – nie tylko złuszczenie naskórka

Na jakie efekty mogą liczyć pacjenci, którzy poddają się mikirpeelingowi? Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych predyspozycji oraz stanu skóry. Mikrodermabrazja ma za zadanie złuszczyć i usunąć martwy naskórek i w ten sposób odsłonić nową, nieuszkodzoną, pozbawioną zmian, zmarszczek i blizn skórę. Zabieg może łagodzić również nadmierny łojotok. W czasie mikrodermabrazji cera zostaje ponadto pobudzona do przyspieszonej regeneracji. Produkcja kolagenu i elastyny, czyli składników odpowiedzianych za napięcie skóry i powstawanie zmarszczek, zostaje przyspieszona. Cera się dotlenia, pory oczyszczają, ukrwienie poprawia, a koloryt wyrównuje. Aby uzyskać jednak optymalne efekty, zaleca się wykonać 4-6 zabiegów w serii. Mikrodermabrazję warto zakończyć maseczką, gdyż na skutek działania peelingu wzmacnia się wchłanialność składników aktywnych w kosmetykach.

Sprawdź także: Masaż próżniowy warszawa

Peeling skóry – jak przebiega zabieg złuszczania, usuwania naskórka i oczyszczania mechanicznego?

Zanim dermatolog czy kosmetyczka podejmie się przeprowadzenia mikrodemrabrazji, musi ocenić stan cery pacjenta, to czy jest ona sucha, wrażliwa, mieszana, tłusta z tendencją do nadmiernego wydzielania łoju. Badane jest m.in. napięcie skóry, głębokość zmarszczek, rodzaj zmian skórnych. Po konsultacji i przekazaniu szczegółów dotyczących przebiegu i możliwych rezultatów zabiegu kosmetyczka/dermatolog oczyszcza skórę z resztek makijażu i innych zanieczyszczeń. Do tak przygotowanej cery przykładana jest niewielka głowica, która emituje pod ciśnieniem strumień mikrokryształków glinu albo korundu, ma pierścienie z naturalnego lub sztucznego diamentu, ewentualnie wydmuchuje tlen z płynem fizjologicznym. Substancje te doprowadzają do złuszczenia oraz usunięcia zrogowaciałego, obumarłego naskórka, a tym samym oczyszczenia cery. Po takim peelingu nadmierny łojotok powinien się uspokoić, zmarszczki spłycić, zmiany skórne zredukować, skóra delikatnie napiąć. Na zakończenie zabiegu na twarz nakładana jest łagodząca maseczka.

Przygotowania do zabiegu i zalecenie pozabiegowe – wskazówki

W przypadku mechanicznego złuszczania i usuwania naskórka pacjent nie musi się jakoś specjalnie przygotowywać do zabiegu. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. Przed udaniem się do gabinetu kosmetycznego na mikrodermabrazję nie zaleca się opalać, stosować silnie działających środków do depilacji, woskowania czy peelingów. Skóra nie może być w żaden sposób podrażniona czy uszkodzona. Mikrodermabrazję przeprowadza się zazwyczaj wiosną i jesienią, gdyż skóra jest wtedy mniej narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak promieniowanie słoneczne czy niska temperatura. Po peelingach mechanicznych nie zaleca się przede wszystkim opalać przez okres ok. dwóch tygodni oraz na co dzień stosować kremy z wysokim filtrem. Przez 24-48 godzin po zabiegu niewskazane jest chodzenie na basen, saunę czy siłownię. Nie wolno stosować kosmetyków peelingujących, zawierających kwasy czy alkohol, warto zrezygnować ponadto z silnego makijażu oraz depilacji woskiem.

Mikrodermabrazja – przeciwskazania do złuszczania naskórka

Tak jak przy każdym zabiegu kosmetycznym, tak i przy mikrodermabrazji istnieją pewne przeciwskazania. Kto nie może się poddać mechanicznemu złuszczaniu i usuwaniu naskórka? Pacjenci, na skórze których znajdują się stany zapalne i rany, borykający się z zakażaniem grzybicznymi, bakteryjnymi czy wirusowymi albo trądzikiem różowatym, przyjmujący leki przeciwzakrzepowe i pochodne izotretynoiny. Nie wykonuje się również mikropeelingu u osób mających skłonności do powstawania bliznowców. Przeciwskazaniem do złuszczania jest również świeżo opalona skóra.