Każda z nas inaczej postrzega swoją cielesność i ma różne wyobrażenia na temat tego, co jest piękne. Wiele z nas nie akceptuje przy tym w pełni swojego wyglądu. Niektóre są zdania, że piękne są wyłącznie pełne usta. Inne uważają, że mają je nierówne, ponieważ górna warga jest pełniejsza od tej dolnej lub na odwrót – górna jest węższa niż dolna warga. I choć można stosować różne makijażowe triki, a producenci kolorowych kosmetyków prześcigają się proponując coraz to nowe szminki czy też błyszczyki mające zapewniać tzw. „plump effect”, wciąż możemy czuć się niepewnie, odstając od własnego ideału piękna. Kosmetyki zapewniają w końcu tylko tymczasowy efekt, który zniweczyć może już szklanka wody. Poza tym, jeśli uważamy, że mamy nierówne usta lub są one zbyt wąskie i chciałybyśmy, aby wyglądały na pełniejsze, upiększając je za pomocą make-upu możemy uzyskać dość nienaturalny efekt. Jeśli zależy nam na długotrwałym wymodelowaniu górnej i dolnej wargi, które uważamy za zbyt wąskie lub niekształtne, możemy skorzystać z rozwiązań proponowanych przez medycynę estetyczną. Jednym ze sposobów na poprawę wyglądu nierównych czy też wąskich ust jest zabieg powiększania ich, w którym stosuje się wypełniacz – kwas hialuronowy.

Zabieg powiększania ust – dla uwydatnienia tych wąskich lub wymodelowania nierównych

Dla każdego piękne usta mogą wyglądać zupełnie inaczej. Zabieg powiększania ich może być przede wszystkim propozycją dla osób o wąskich ustach, które marzą o ich pełniejszym kształcie. Poza tym zdecydować się na niego mogą osoby chcące zniwelować nierówności, także wtedy, gdy wynikają one z tego, że dolna warga jest węższa od górnej bądź odwrotnie. Przeprowadzając go można bowiem tak rozplanować iniekcje, by to na dolnej lub też górnej wardze uzyskać bardziej widoczny efekt wypełnienia. Kwas hialuronowy w zabiegach powiększania zarówno górnej, jak i dolnej wargi może być stosowany jednak nie tylko po to, by uzyskać ich pełny kształt, lecz także po to, by przywrócić ustom piękny, zdrowy wygląd. Z wiekiem i one tracą swą sprężystość oraz jędrność, sprawiając przy tym często wrażenie nie tylko wąskich, lecz przede wszystkim nierównych. Nie można też zapominać, że z upływem lat na intensywności traci także ich koloryt, którego piękno ponownie wydobyć może właśnie kwas hialuronowy.

Czym jest kwas hialuronowy?

Jest to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie także i w ludzkim organizmie. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w naszym ciele przede wszystkim w skórze właściwej, a jednym z jego najważniejszych zadań jest wiązanie cząsteczek wody. W przypadku skóry oznacza to, że odpowiednia ilość kwasu hialuronowego przekładać się będzie na jej jędrność, elastyczność i po prostu piękny, młody wygląd. Niestety w późniejszych latach jest go w naszym ciele coraz mniej. Na skórze pojawiają się zmarszczki, a wiele z nas może zauważyć u siebie dodatkowo coraz bardziej wiotkie, a co za tym idzie, nierówne i często także wąskie usta.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy to zawierające go preparaty upiększające (tzw. wypełniacze), które mają formę żelu i przeznaczone są głównie do iniekcji podskórnej. W gabinetach medycyny estetycznej spotkamy się z kwasem hialuronowym o różnej gęstości oraz o różnej zdolności wiązania cząstek wody, a co za tym idzie, o zróżnicowanym zastosowaniu. Stosunkowo często wykorzystuje się go właśnie m.in. w zabiegach powiększania ust, które dla pacjentki są za wąskie, oraz do niwelowania ewentualnych nierówności w przypadku górnej i/lub dolnej wargi.

Piękny i kuszący uśmiech: na czym polega zabieg powiększania ust z pomocą kwasu hialuronowego?

W pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem. Ma ona umożliwić mu zrozumienie, co dana pacjentka rozumie pod hasłem „piękne usta”. Czy chce ona wyeliminować wyłącznie nierówności, czy może wręcz przeciwnie, zależy jej głównie na tym, by zamiast wąskich mieć bardziej pełne usta?

Sam zabieg powiększania, bez względu na to czy dotyczy wyłącznie górnej lub dolnej wargi bądź obu jednocześnie, zawsze przeprowadzany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Polega on na wprowadzaniu we wcześniej określone obszary górnej i/lub dolnej wargi odpowiednio stężonego kwasu hialuronowego za pomocą bardzo cienkiej igły. W trakcie zabiegu powiększania bądź modelowania wąskich czy też nierównych ust pacjentka może odczuwać lekkie nakłucia bezpośrednio w trakcie wstrzykiwania kwasu hialuronowego, a także mieć później wrażenie pewnego rodzaju ucisku w obrębie dolnej i/lub górnej wargi. Aby wydobyć piękno ze zbyt wąskich czy też nierównych ust i nadać im regularny i pełny kształt, należy zarezerwować ok. 30 min na wizytę w gabinecie.

Jak długo utrzymuje się efekt pełnych ust przy zastosowaniu kwasu hialuronowego?

Pacjentki, które mają je zbyt wąskie lub nierówne i są zdecydowane na zabieg powiększania bądź korekty górnej i/lub dolnej wargi za pomocą kwasu hialuronowego, powinny pamiętać, że efekt utrzymuje się z reguły od 6 do 12 miesięcy. Aby po tym czasie cieszyć się ich pełnym kształtem i pięknym wyglądem, należy brać pod uwagę konieczność przeprowadzenia kolejnych zabiegów powiększania lub modelowania.

Pełen efekt powinien stać się widoczny po ok. kilku dniach. Jednocześnie bezpośrednio po zabiegu powiększania lub korygowania nierówności nie powinno się uciskać dolnej ani górnej wargi, stosując jednocześnie zalecone przez lekarza preparaty, które mają zniwelować obrzęk i przyspieszyć gojenie.

Zalecenia przed zabiegiem powiększania ust dla uzyskania pięknego efektu

Chcąc za pomocą kwasu hialuronowego zniwelować nierówności między dolną a górną wargą czy też nadać im bardziej pełnego kształtu, jeśli są za wąskie, należy już tydzień przed zabiegiem powiększania bądź korekty zacząć stosować określone zalecenia. Przede wszystkim, aby zadbać o piękny efekt i w pełni wykorzystać potencjał preparatu, nie powinno się wybierać na basen lub saunę, a także nie należy spożywać alkoholu ani palić papierosów. Poza tym odradza się stosowanie jakichkolwiek kolorowych kosmetyków, a także witaminy C czy też aspiryny. Przy zabiegach powiększania lub korekty nierówności czy to dolnej czy górnej wargi zapobiegawczo zaleca się natomiast przyjmowanie leków na opryszczkę.

Przeciwwskazania w przypadku zabiegu powiększania ust

Niestety nie zawsze możliwe jest skorygowanie nierówności górnej czy też dolnej wargi ani nadanie im pełniejszego kształtu, jeśli są one zbyt wąskie. Przeprowadzenie zabiegu powiększania i/lub modelowania uniemożliwia przede wszystkim nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Poza tym kwasu hialuronowego stosować nie powinno się w trakcie ciąży lub karmienia piersią, podczas antybiotykoterapii, a także u osób walczących z opryszczką oraz chorujących m.in. na cukrzycę.

Licząc na piękny efekt przy zabiegu powiększania bądź modelowania górnej i/lub dolnej wargi należy odpowiedzialnie podejść do kwestii konsultacji z lekarzem, a następnie przestrzegać przekazanych przez niego zaleceń. Tylko w ten sposób można mieć nadzieję, że na długi czas zapomnimy z pomocą kwasu hialuronowego o nierównościach między dolną a górną wargą czy tzw. „wąskim uśmiechu”, emanując nowym, pięknym wyglądem.